موسسه اندیشه و فرهنگ اسلامی یزد

فعالین جنبش نرم افزاری استان یزد
موسسه اندیشه و فرهنگ اسلامی یزد

موسسه اندیشه و فرهنگ اسلامی یزد متشکل از اجماع گروهی از طلاب و دانشجویان ولایت مدار استان یزد می باشد. محور فعالیت های مجموعه حول مبحث جنبش نرم افزاری و نهضت تولید علم است.
نام سابق این مجموعه کانون اندیشه اسلامی دارالعباده یزد بوده است.

راه روشن

یک مسئله‌ی دیگر هم که به شدت به شما ارتباط پیدا میکند، مسئله‌ی تولید علم است. خوشبختانه من می‌بینم در دانشگاهها تولید علم و لزوم عبور از مرزهای دانش به یک گفتمان عمومی تبدیل شده. امروز سرعت پیشرفت ما خوب است؛ اما با توجه به عقب‌ماندگی‌های گذشته که کشور ما دارد، هر چه سرعت‌مان بیشتر باشد باز هم زیادی نیست. ما باید خیلی پیش برویم؛ از راههای میان‌بر استفاده کنیم؛ از شتابِ فراوان بهره ببریم؛ ما باید در همه‌ی علوم تولید داشته باشیم.
امام خامنه ای۱۳۸۸/۰۲/۲۷

طبقه بندی موضوعی

سختی های کار فرهنگی و مذهبی در استان یزد

بیش از پانزده سال است که دوستان طلبه و دانشجوی مذهبی در شهر یزد، به سختی و با امید، با سبک جدید و تاثیرگذاری مشغول کار فرهنگی هستند و آثار آن به عیان واضح است. یک روز حوالی سال ۱۳۷۷ در زمانه دولت اصلاحاتچی ها، در یزد می خواستیم در هیاتمان جشن تولد رهبر عزیز را بگیریم که چند لات قمه به دست از جنگل یزد، عکس های حزب مشارکت را بر سردر خانه بچه هیاتی ها می زدند و دم درب می ایستادند تا ما نتوانیم صدای ضعیفی هم در حمایت از رهبری و انقلاب اسلامی برداریم. حضور پر رنگ مهندس سفید و دفتری های  امام جمعه سابق و مجمع روحانیون مبارز و مشارکت و تابش و خاتمی و ... در یزد هم  مزید بر علت شده بود که غربزدگی و ماهواره بینی در یزد، روز به روز زیادتر شود. تبلیغات مسموم بهائی ها و صوفی ها و وهابی ها هم در یزد نگران کننده بود. گرچه مردم متدین بودند ولی دین تقلیدی سنتی، در کنار دنیاطلبی دوران سازندگی و عشق به علم مدرن بدون توجه به ریشه های تئوریک آن، جلوی برخی تهاجمات فرهنگی کم می آورد، گرچه می تواند مبنای کارهای عمیق قرار بگیرد و انسان های متدین عمیق هستند که تحول آفرین و خط شکن می شوند.

نگاهی تاریخی به فعالیت فرهنگی ۱۵ سال اخیر در یزد

... اما برخی دوستان جهادگر عرصه فرهنگ که در حوزه های علمیه و پایگاه های بسیج و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش أموزان استان یزد و جلسات قرآنی مثل کانون قرآنی مسجد قیام تربیت شده بودند، وارد عمل شدند و چند هیات مذهبی زدند و شروع به کار جدی کردند. بعد از آن کانون های خوبی در دانشگاه ها تاسیس شد و بسیج دانشجویی و نهاد هم جدی تر از قبل وارد عمل شدند و بچه های مذهبی با جدیت و عالمانه وارد کار شدند. تاثیرات عجیبی دیده شد و روز به روز بیش از گذشته کار شد. کم کم طیف بسیار قدرتمند اجتماعی و نه سیاسی در یزد پدید آمدند و تاثیرات مهمی بر مجامع فرهنگی و مذهبی و علمی و سیاسی شهر گذاشتند.

اکثر بچه های مذهبی یزد اصالتا فرهنگی و ولایی هستند تا سیاست زده و غربزده، لذا کارهایی که امثال طرح ولایت و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و نهاد و بسیج دانشجویی و بسیج دانش آموزی و مرکز تبلیغی آینده سازان و هیات انصار ولایت و مدرسه عشق و بچه های فاطمه و انصارالمهدی و فرهنگسرای مهدویت و انصارالزهرا و گروه مجاهد شهید سید عباس موسوی و ... انجام می دادند، ثمرات خوبی داد و طیفی از جوانان و نوجوانان قوی و اندیشه ورز تشکیل شدند که نیاز بود کارهای عمیق تری صورت بگیرد. اینجا بود که گروهی ازدانشجویان دانشگاه آزاد یزد، دست به تاسیس کانون جنبش نرم افزاری محبان الزهرای دانشگاه آزاد با همکاری نهاد دانشگاه زدند و بدین وسیله با برگزاری مدام اردوها و جلسات علمی و پژوهشی در دانشگاه باعث شدند که سایر گروه های فرهنگی و تبلیغی در یزد هم دست به کار امور عالمانه تری شوند. تا اینکه دانشگاه یزد هم با همکاری بسیج و نهاد و با همفکری بچه های کانون محبان الزهرای دانشگاه آزاد، نیز به همین سمت و سو کشیده شدند. گرچه همه اینها از طرح ولایت بسیج دانشجویی و موسسه امام خمینی استفاده فراوانی کرده بودند.

بلندتر شدن افق دید کار فرهنگی و تمدن سازانه اسلامی در یزد امروز

دیگر نگاه بچه های یزدی از سطح زندگی روزمره به سمت افق های بلند تمدن سازانه پیشروان حوزه علمیه شیعه در قم و نخبگان مسلمان دانشگاهی، دوخته شده بود و روز به روز این درخت حیات، ثمرات خویش را بیش از گذشته نشان می داد. اکنون برخی از همان بچه های ۱۵ سال پیش، از اساتید خوب و مطرح مراکز علمی استان و خارج از استان هستند و مشغول کارهای عمیق تر و راهبردی ترند، ولی هنوز هم راه نرفته بسیار است. باید در صحنه بود و نسل جدید را نیز دریافت بیش از گذشته، چرا که نوع و شدت تهاجمات کمتر نشده و بلکه در برخی امور بیش تر شده است، گرچه امکانات رشد چند برابر بیش از همه اینها شده است. اساتید عالی و متعهد قم و تهران، دیگر یزد را خوب می شناسند و عمق اندیشه بچه های یزدی را می دانند. خدا را شکر که جدیدا گروه فرهنگی تبلیغی ندای بهشت ابرکوه و قرار گاه فرهنگی اردکان و موسسه مبلیغین راه آینده و طرح ضیافت دانشجویی و اساتید و انجمن های اسلامی دانش آموزی و هیات های انقلابی و ... هم در شهرهای استان فعال شده اند و رشد و تعمیق کارها در استان به سرعت در حال زیاد شدن است و باید انسجام و همیاری دوستان بیشتر شود تا دشمن بیش از گذشته عقب بکشد. قطعا دیگر هیچ کس نمی تواند این حرکت عمیق و مردمی را متوقف کند.

و امروز: اردوی علم تمدن ساز "طلیعه حکمت"، برای نخبگان استان

... و امروز جمعی از دوستان "کانون اندیشه اسلامی دارالعباده یزد" و "مجمع هم اندیشی نخبگان استان یزد" تصمیم گرفته اند به این تعمق و تامل تاریخی یزدی های انقلابی کمک کنند و به مدد همه تشکل های فرهنگی استان وشهرستان ها، در راه اعتلای آرمان های متعالی خمینی کبیر بکوشند. اردوی نخبگانی طلیعه حکمت که فعلا فقط مخصوص برادران طراحی شده است
  • منتظرفرج

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی